PRO junior, PHL, PZHL

Ostatnie tygodnie to dla mnie głównie praca nad nowym serwisem hokejowym (oczywiście oprócz pracy zawodowej), który chce Wam udostępnić mam nadzieję już w sierpniu – stąd mała aktywność na 3tercja.com. Jest jednak mega ciekawy temat, pomyślałem że warto się nim z Wami podzielić, może wyniknie z tego jakaś interesująca dyskusja. Sprawa dotyczy młodzieżowców i wychowanków, więc jeden z wątków najmocniej eksploatowanych wśród polskiej publiki hokejowej.

O bezsensownym przepisie nakazującym grę czterech młodzieżowców w każdym meczu ligowym pisałem na 3tercja.com już wiele razy. Po pierwsze, nie niesie on żadnej wartości szkoleniowej dla młodych zawodników – bo jaką wartość może mieć kilkunastosekundowy udział w meczu? Po drugie, można go obejść w dziecinnie prosty sposób, który wspomniałem przed momentem – wysyłając młodzieżowa na jedną zmianę i po sprawie. Po trzecie, osoby zajmujące się rozgrywkami PLH skonstruowały ten przepis w taki sposób, że przez pół sezonu trwała przepychanka na interpretacje, protesty, zażalenia itd. Porażka na całej linii, osoby odpowiedzialne powinny się wstydzić za taki bubel.

Mam wrażenie, że wszelkie pozytywne zmiany dotyczące polskiej ligi hokejowej należy na jakiś czas odłożyć na półkę z marzeniami. Ale marzyć trzeba, dlatego zamknijmy oczy i zastanówmy się jak wyglądałaby idealna promocja młodych hokeistów w lidze? Nie wiem jak Wy, ale u mnie pomysł pojawił się już po kilku sekundach – w zasadzie to nic odkrywczego – uczmy się od lepszych. Warto korzystać z wiedzy, warto uczyć się od innych, tym bardziej jeśli podsuwają rozwiązania proste w swojej idei i jeszcze prostsze jeśli chodzi o wprowadzenie je w życie.

PZPN uczy PZHL

Z pomocą przychodzi nam PZPN – związek jeszcze do niedawna otoczony drwiną i infamią, dziś stawiany jest jako jeden z wzorów organizacji sportowych. Przedstawiciele PZPN kilkanaście dni temu zorganizowali mega profesjonalną konferencję, na której przedstawili Narodowym Model Gry. Fajna idea, niestety w wersji hokejowej nierealna w najbliższych latach. Jednakże nie NMG był dla mnie największą bombą konferencji. Tym co przyciągnęło najbardziej moją uwagę  jest Pro Junior System – czyli mechanizm promujący kluby stawiające i dobrze szkolące młodzież.

Kontynuując nasze „marzenie”, spróbujmy przyrównać główne założenia tego systemu do realiów hokejowych w Polsce, jednocześnie budując zarys regulaminu dla PHL (na czerwono zmiany „hokejowe”)

1. Po co powstał Pro Junior System PZPN?
Celem Programu jest promowanie i wspieranie jakości szkolenia w klubach.

Zmieniamy PZPN na PZHL i jedziemy dalej.

2. Kto będzie uczestniczył w Programie Pro Junior System PZPN?
W Programie uczestniczą wszystkie kluby biorące udział w rozgrywkach Ekstraklasy, I i II ligi.

Jako że u nas I liga jest nie istnieje – zostawiamy jedynie Ekstraklasę.

3. Za co będą przyznawane punkty?
Wymiernym wskaźnikiem jakości pracy z młodzieżą są występy Młodzieżowców i Wychowanków w drużynach seniorskich. Klubom będą przyznawane punkty za spędzony przez zawodników czas na boisku.

Tutaj zaczynają się problemy, bowiem nie dysponujemy technologią dokładnego pomiaru czasu na lodzie danego zawodnika. Z tego co się orientuję, takie statystyki prowadzi jedynie liga NHL, gdzie każde spotkanie oprócz 4 sędziów na lodzie obsługuję także 11 sędziów technicznych, w tym tacy którzy odpowiadają tylko i wyłącznie za statystyki. Jeśli chodzi o podobną sytuację w Polsce, to nawet moje marzenia nie sięgają aż tak daleko. Trzeba więc zmodyfikować ten punkt i wynagradzać za efekty.

4. Kto jest młodzieżowcem, a kto wychowankiem?
Młodzieżowiec to zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego, kończy 21. rok życia oraz zawodnik młodszy. W sezonie 2016/2017, od którego zostanie wprowadzony Pro Junior System PZPN, będą to zawodnicy urodzeni w 1996 roku i młodsi.
Wychowanek – młodzieżowiec, który jest zarejestrowany w klubie, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 kolejnych miesięcy pomiędzy 12. rokiem życia (lub rozpoczęciem sezonu, podczas którego zawodnik kończył 12. rok życia) i 21. rokiem życia (lub końcem sezonu, podczas którego zawodnik kończył 21. rok życia). Przerwa rozumiana jest jako okres, gdy zawodnik nie był zarejestrowany w żadnym klubie lub był szkolony w innym klubie na zasadzie transferu definitywnego bądź wypożyczenia.

Bardzo ważny punkt, który jasno określa kto jest młodzieżowcem, kto jest wychowankiem bez żadnych niedomówień. Zostawiamy w całości.

5. Na jakiej zasadzie będą przyznawane punkty?
Zasady przyznawania punktów:
• liczba minut x1 – rozegrana minuta przez Młodzieżowca w meczu Ekstraklasy, I i II ligi lub spotkaniu reprezentacji U-21, U-20, U-19, U-17;
• liczba minut x2 – rozegrana minuta przez Wychowanka w meczu Ekstraklasy, I i II ligi lub spotkaniu reprezentacji U-21, U-20, U-19, U-17;
• liczba minut x3 – rozegrana minuta przez Młodzieżowca w meczu reprezentacji A;
• liczba minut x4 – rozegrana minuta przez Wychowanka w meczu reprezentacji A.

Tutaj muszą być zmiany o których pisałem w punkcie 3 – moja propozycja jest następująca:

Rozgrywki ligowe:
– występ młodzieżowca – 1 pkt (bramkarz musi zagrać powyżej 30 minut w meczu aby uzyskać 1 punkt)
– występ wychowanka – 1 pkt (bramkarz musi zagrać powyżej 30 minut w meczu aby uzyskać 1 punkt)
– gol młodzieżowca/wychowanka – 3 pkt
– asysta młodzieżowca/wychowanka – 1,5 pkt
– bramkarze: skuteczność powyżej 92% – 3 pkt, skuteczność 90-92% – 2 pkt, 85-90% – 1 pkt, poniżej 85% – 0 pkt

Oficjalne mecze U18/U20:
– gol młodzieżowca/wychowanka – 4 pkt
– asysta młodzieżowca/wychowanka – 2 pkt
– bramkarze: skuteczność powyżej 92% – 4 pkt, skuteczność 90-92% – 3 pkt, 85-90% – 2 pkt, poniżej 85% – 0 pkt

Oficjalne mecze Reprezentacji:
– gol młodzieżowca/wychowanka – 6 pkt
– asysta młodzieżowca/wychowanka – 6 pkt

6. Jaka jest metodologia Pro Junior System PZPN?
– Zawodnik musi rozegrać co najmniej 270 minut oraz 5 meczów w rozgrywkach ligowych, aby spędzony przez niego czas na boisku został uwzględniony w punktacji końcowej – te dwa warunki muszą zostać spełnione łącznie;
– Klasyfikacja jest aktualizowana na bieżąco po rozegranych meczach i udostępniana klubom, zawodnikom oraz kibicom na stronach internetowych PZPN;
– Kluby zdegradowane nie są uwzględniane w podziale nagród finansowych przyznawanych w ramach Programu;
– Do klasyfikacji nie są wliczane mecze barażowe;
– Minuty rozgrywane przez Młodzieżowców i Wychowanków w ramach rozgrywek reprezentacyjnych, które odbyły się w przerwie letniej pomiędzy sezonami ligowymi, są wliczane do punktacji końcowej następnego sezonu.

Odpuśćmy punkt z minimalnym wymiarem czasowym (i tak nie ma go jak zmierzyć!) oraz meczowym, a reszta niech zostanie bez zmian. Jest do bólu logiczna, czyli taka jak być powinna.

7. Czy zawodnik wypożyczony z klubu X do klubu Y, będzie punktował dla klubu X czy Y?
Zawodnik będzie zdobywał punkty dla klubu, w którym aktualnie gra (w tym wypadku punktuje dla klubu Y). Oczywiście tylko w rozgrywkach Ekstraklasy, I oraz II ligi i meczach mistrzowskich reprezentacji A lub młodzieżowych.

Tutaj można jeszcze doprecyzować: młodzieżowiec będzie zdobywał punkty dla klubu, w którym aktualnie gra w rozgrywkach Ekstraklasy oraz oficjalnych meczach reprezentacji A lub młodzieżowych. Wychowanek zdobywa punkty dla macierzystego klubu (jeśli w nim nie występuje) tylko w oficjalnych meczach reprezentacji A lub młodzieżowych.

8. Ile wynosi roczny budżet Programu?
PZPN przeznaczył 10 milionów – gdyby PZHL wygenerował choć 2 miliony dla wielu klubów byłby to bardzo łakomy kąsek.

9. W jaki sposób będą przyznawane nagrody?
W Ekstraklasie zostaną nagrodzone drużyny z miejsc 1-3, w I lidze drużyny z miejsc 1-5, w II lidze drużyny z miejsc 1-5.

W lidze hokejowej można nagrodzić drużyny z miejsc 1-4 (wg liczby zdobytych punktów przez młodzieżowców/wychowanków) – dzieląc nagrody np wg klucza
1 miejsce – 800 000 zł
2 miejsce – 600 000 zł
3 miejsce – 400 000 zł
4 miejsce – 200 000 zł

Oczywiście przy założeniu że znalazłyby się 2 miliony, ale ponoć MSiT zwiększył mocno finansowanie PZHL więc…

Zmienimy filozofię

I to tyle. Koniec. Bez zbędnych zawiłości, system prosty jak drut. Przy takim rozwiązaniu biedniejszym klubom będzie dosłownie opłacało się stawiać na młodzież i dobrze ją szkolić. Bogaci, wykorzystując prawa rynku, nie musza tego robić. Pora przestać zakłamywać rzeczywistość, że jest inaczej. Rozwiąże się problem czy drugi bramkarz „jak nie gra to gra”, rozwiąże się problem sztucznego wpuszczania młodzieżowca na jedną zmianę, rozwiąże się problem 50% czasu dla polskiego bramkarza. Na chwilę obecną taka propozycja ma dla mnie jedynie plusy – jeśli znajdziecie w niej minusy, dajcie znać – poprawimy.

Być może w końcu ziści się idea lobbowana przez wiele osób związanych z hokejem – „mniej obcokrajowców ale lepszych, plus młodzież”. Jestem w stanie wyobrazić sobie taki tok myślenia u prezesów biedniejszych klubów:

Po co mam brać słabego obcokrajowca, i tak nie sprawi że wygram z możnymi. Nie da mi też szansy na nagrodę od związku. Wole mniejszą liczbę stranieri, za to lepszych i ogrywać przy nich młodzież – szanse na sukces takie same, ale zdecydowanie większe szanse na nagrodę od Związku. A to pozwoli na lepszy budżet w przyszłym sezonie. Co to oznacza? Lepsi zawodnicy i większa szansa na sukces.

Wprowadzenie takiego systemu sprawi, że największym wygranym będzie klub, który umiejętnie połączy własne szkolenie i promocję wychowanków z pozyskiwaniem wartościowych obcokrajowców – czyli rozwiązanie praktycznie idealne. Bogate kluby kupując zawodników świadomie zrezygnują z walki o nagrodę finansową – ale akurat ich to nie zaboli, są przecież doskonale zaopatrzone w środki finansowe i walka o każdą złotówkę nie jest ich głównym celem. Te kluby chcą osiągnąć sukces, więc promocja młodzieży czy wychowanków schodzi na dalszy plan.

Testowo zrobiłem symulację dla 2 spotkań – ostatniego meczu finału oraz ostatniego meczu o 3 miejsce. Według powyższych założeń, punktacja po w/w spotkaniach wyglądałaby następująco.

1. Podhale Nowy Targ – 36 pkt
2. Ciarko PBS Bank STS Sanok – 10 pkt
3. GKS Tychy – 5 pkt
4. Cracovia Kraków – 1 pkt

To tylko mała (minimalna wręcz!) próbka punktacji – ale już pokazuje, że Podhale „robi to dobrze”. Broń Boże nie stawiam żadnych zarzutów pozostałym drużynom, bowiem tak jak napisałem wcześniej, w tym systemie bogate kluby rezygnują z promocji młodzieży bo walczą o sukces. Mają do tego święte prawo.

Jestem bardzo ciekawy Waszych opinii – co myślicie o takiej propozycji? Mądra czy głupia? Ma to szansę realizacji przy obecnym układzie w PZHL czy odkładamy na półkę z marzeniami?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAmbicja
Następny artykułPaweł Bure – geniusz z Moskwy
Wojciech Świerkot
Pierwszy mecz hokejowy obejrzałem ponad 20 lat temu i przepadłem. Oglądam ponad 300 spotkań w sezonie i cały czas uważam, że o hokeju wiem za mało. Kibicuję KH Sanok i Toronto Maple Leafs. Od zawsze.