Na stronie Polskiego Związku Hokeja na lodzie pojawiły się dziś nowe komunikaty, dotyczące m.in. organizacji rozgrywek ligowych, jak i np. zmniejszenia opłaty za wykupienie dodatkowego miejsca dla obcokrajowca. O zmianach zasad na kilka chwil przed startem nie będę pisał po raz kolejny – w zasadzie wszystko zostało już powiedziane, jest to patologia.

Dziś postaram się „wejść w buty” organizatora rozgrywek i podzielę się z Wami moją propozycją organizacji rozgrywek ligowych, zarówno na szczeblu Ekstraligi jak i 1 ligi. Oczywiście zakładam że moje zmiany teoretycznie wchodzą od sezonu 2019/20 – a wszystkie kluby w Polsce zostały o nich poinformowane do końca 2018 roku.

No to zaczynamy, mam dla Was prosty i przejrzysty regulamin ligowy, czyli słynne „zasady rozgrywek PHL” – wprowadźmy go w życie na najbliższych 5 lat i zobaczycie że będzie lepiej. Zbudowałem go na bazie tego oryginalnego, wprowadzając swoje zmiany. Jest tylko jeden warunek powodzenia – żadnych odstępstw.

REGULAMIN EKSTRALIGI

1. W Ekstralidze hokeja na lodzie występuje 8 drużyn. Są to najwyżej sklasyfikowane drużyny ligowe w sezonie 2018/19, które spełniły wymogi licencyjne. Do wymogów licencyjnych zaliczamy m.in.
  • minimalny budżet (ustalony przez kluby w porozumieniu z organizatorem rozgrywek)
  • zadaszone lodowisko z zapleczem sanitarnym, pozwalające na organizację imprez masowych przystosowane do transmisji TV oraz internetowych.
  1. Drużyny Ekstraligi rozgrywają w sezonie zasadniczym sześć rund systemem „każdy z każdym” (42 mecze łącznie)
  2. Drużyna która wygra spotkanie w regulaminowym czasie gry otrzymuje 3 punkty, zwycięstwo po dogrywce lub rzutach karnych – 2 punkty, porażka po dogrywce lub rzutach karnych – 1 punkt, porażka w regulaminowym czasie gry – 0 pkt.
  3. W przypadku wyniku remisowego w sezonie zasadniczym drużyny przystąpią do 5-minutowej dogrywki w stanie liczebnym 3×3 zawodników na lodzie. W przypadku dalszego braku rozstrzygnięcia nastąpi seria rzutów karnych wykonywana po 5 zawodników z każdej drużyny.
  4. Po sześciu rundach sezonu zasadniczego zespoły z miejsc 5,6,7,8 kończą rozgrywki.
  5. W przypadku równej ilości punktów po zakończeniu sezonu zasadniczego, o miejscu w tabeli decyduje bilans bramek (zdobyte minus stracone). W przypadku równego bilansu, klasyfikacja fair play (łączna suma minut karnych). W przypadku równego wyniku w klasyfikacji fair play o miejscu w tabeli zadecyduje mecz rozegrany na neutralnym lodowisku wskazanym przez organizatora rozgrywek. Koszt organizacji takiego meczu spoczywa na organizatorze rozgrywek.
  6. Drużyny które zajęły miejsca 1-4 rozgrywają półfinały w parach 1-4 i 2-3, do 4 wygranych spotkań. Drużyną która zajęła wyższe miejsce w tabeli rozgrywa 2 pierwsze spotkania na własnym lodzie, kolejne 2 na wyjeździe. Ewentualne spotkania nr 5, 6 i 7 rozgrywane są naprzemiennie, rozpoczynając od spotkania lodowisku wyżej sklasyfikowanej drużyny w sezonie zasadniczym.
  7. Finał rozgrywany jest na takich samych zasadach jak mecze półfinałowe, natomiast rywalizacja o 3 miejsce toczyć się będzie do 3 wygranych spotkań. Mecze rozgrywane są naprzemiennie, przy czym pierwszy, trzeci i ewentualnie piąty rozgrywany jest na lodowisku wyżej sklasyfikowanej drużyny w sezonie zasadniczym.
  8. W przypadku braku rozstrzygnięcia spotkania w play-off drużyny przystąpią do rozegrania dogrywki 20-minutowej w stanie liczebnym 5×5. W przypadku dalszego braku rozstrzygnięcia wyniku, po pierwszej dogrywce nastąpi kolejna, aż do wyłonienia zwycięzcy meczu. Przed każdą z dogrywek następuje 15-minutowa przerwa przeznaczona na czyszczenie lodu.
  9. W każdej z drużyn może być zgłoszonych 10-ciu obcokrajowców, czyli zawodników nieposiadających obywatelstwa polskiego.
  10. Transfery mogą być dokonywane maksymalnie do zakończenia 4 rundy sezonu zasadniczego.
  11. Mecze Ekstraligi hokeja na lodzie rozgrywane są w czwartki i soboty.
  12. Do/z Ekstraligi nie można awansować/spaść – jedyną drogą do awansu/relegacji jest spełnienia/niespełnienie warunków licencyjnych. Drużyna zgłaszająca aplikacje do Ekstraligi oprócz spełnienia wymogów licencyjnych musi uzyskać aprobatę przedstawicieli klubów Ekstraligi oraz organizatora rozgrywek. Aprobatę uzyskuję się w trackie głosowania jawnego podczas zwołanego zebrania z udziałem klubów i organizatora rozgrywek, gdzie każdy klub posiada 1 głos, podobnie jak organizator rozgrywek. Do uzyskania aprobaty potrzebna jest zwykła większość głosów.
  13. Wymogi licencyjne muszą zostać spełnione do 1 maja. Jeśli klub nie spełni wymogów licencyjnych, tracie prawo udziału w rozgrywkach Ekstraligi w kolejnym sezonie. Przez dwa tygodnie po ogłoszeniu decyzji o usunięciu z rozgrywek klubu(-ów) nie spełniającego(-ych) wymogów licencyjnych, istniej możliwość zgłoszenia aplikacji przez pozostałe kluby niezrzeszone w Ekstralidze na wakujące miejsce(-a). Decyzja o ewentualnym przyjęciu do Ekstraligi musi zapaść nie dalej niż 1 czerwca.
  14. W sprawach nie określonych powyższym regulaminem, zastosowanie mają przepisy IIHF.

REGULAMIN 1 LIGI

1. W 1. lidze hokeja na lodzie biorą udział wszystkie drużyny, które zgłoszą akces do tych rozgrywek (do 15 czerwca br.) oraz drużyna SMS U20. Warunkiem udziału w rozgrywkach 1 ligi jest spełnienie wymogów licencyjnych, do których zaliczamy m.in.
  • zadaszone lodowisko z zapleczem sanitarnym, pozwalające na organizację imprez masowych
  1. Wymogi licencyjne muszą zostać spełnione do 1 lipca. Jeśli klub nie spełni wymogów licencyjnych, tracie prawo udziału w rozgrywkach 1. Ligi
  2. Drużyny 1. Ligi rozgrywają w sezonie zasadniczym cztery rundy systemem „każdy z każdym”.
  5. Po czterech rundach sezonu zasadniczego zespoły z miejsc 1-4 przystępują do play-off o Mistrzostwo 1. Ligi, pozostałe drużyny kończą rozgrywki.
  6. Drużyna SMS U20 kończy rozgrywki po sezonie zasadniczym. Jeśli zajmie miejsce 1-4, na jej miejsce do rozgrywek play-off wchodzi drużyna z miejsca nr 5 po sezonie zasadniczym.
  7. Zawodnicy z SMS U20 po zakończeniu sezonu zasadniczego mogą wrócić do swoich macierzystych klubów i kontynuować grę (Ekstraliga, 1 Liga, CLJ)
  9. Drużyny które zajęły miejsca 1-4 rozgrywają półfinały w parach 1-4 i 2-3, do 3 wygranych spotkań. Mecze rozgrywane są naprzemiennie, przy czym pierwszy, trzeci i ewentualnie piąty rozgrywany jest na lodowisku wyżej sklasyfikowanej drużyny w sezonie zasadniczym.
  10. Finał rozgrywany jest na takich samych zasadach jak mecze półfinałowe, natomiast rywalizacja o 3 miejsce toczyć się będzie do 2 wygranych spotkań. Mecze rozgrywane są naprzemiennie, przy czym pierwszy i ewentualnie trzeci rozgrywany jest na lodowisku wyżej sklasyfikowanej drużyny w sezonie zasadniczym.
  12. W każdej z drużyn mogą występować jedynie zawodnicy posiadający obywatelstwo Polskie.
  13. Każda z drużyn zobowiązana jest wystawić w meczu minimum 5 zawodników, którzy w dniu rozgrywania meczu nie ukończyli 20 roku życia. Bramkarz który spełnia wymogi limitu a nie bierze udziału w grze (rezerwowy) nie jest wliczany do limitu.
  15. Mecze 1 ligi hokeja na lodzie rozgrywane są w soboty (lub przy większej niż liczbie drużyn niż 7) w soboty i niedziele.

Lepiej czy gorzej niż to co mamy teraz? Co byście zmienili? Może czegoś brakuje? Czekam na Wasze opinie!